آموزش عکاسی پانوراما ، آموزش تور مجازی

تعریف عکاسی پانوراما

عکاسی پانورا به حالتی از عکاسی میگویند که در آن عکسی به صورت سرتاسری گرفته میشود و در حقیقت زاویه بسیار وسیعی از صحنه روبرو به ثبت میرسد و عکاسی میشود . در زیر آموزشی کوتاه از چگونگی عکاسی پانوراما را به شما خواهیم گفت :

همیشه دنیا را نمی توان در ابعاد نسبی ۳:۲ سنسور دوربین جا داد. ما می خواهیم عکسی از پل Clifton در Bristol بگیریم، که این پل هم مانند خیلی از پل های دیگر بلند و باریک است.

در ابتدا سعی کردیم آنقدر از پل دور شویم که مطمئن شویم که می توانیم کل پل را در یک کادر قرار دهیم، اما ایک کار باعث شد که فضای بسیاری در بالای پل را آسمان خالی پر کند که هیچ جذابیتی به عکس اضافه نمی کرد، و همچنین باعث می شد که پل در کادر کوچک تر دیده شود.

می توانستیم فضای اضافی بالا و پایین پل که نمی خواستیم را از عکس حذف کنیم، اما با این کار عکس ۱۲ مگاپیکسلی ما به ۵ یا ۶ مگاپیکسل کاهش پیدا می کرد. راه حل بهتر و ساده تر برای گرفتن چنین عکسی استفاده از تکنیک پانوراما (Panorama) است.

این تکنیک اینطور است که شما چند عکس به صورت چرخشی می گیرید که مقداری از کادر آنها با هم یکی باشد (مشترک باشد) و بعد این عکس ها را در کامپیوتر به هم وصل می کنید. ما برای این کار از برنامه Photoshop Elements، و ابزار Photomerge در آن استفاده کرده ایم، اما راه های دیگری هم برای درست کردن عکس پانوراما وجود دارد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است: زمانی که می خواهید عکس های پانوراما را بگیرید، دوربین را تا جای ممکن صاف و تراز با یکدیگر بگیرید. می توان عکس های پانوراما را با دست گرفت، اما برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است از سه پایه استفاده کنید.

در عکاسی پانوراما حالت دوربین باید بر روی مد دستی (Manual) تنظیم باشد، تا در عکس ها تنظیمات تغییر نکنند و تمام عکس ها از لحاظ نور، رنگ و فوکوس به یک شکل باشند. بعد از آن تمام کار بر عهده کامپیوتر است.

برای این تصویر، ما چند عکس گرفتیم و آنها را به هم وصل کردیم، در این تصویر اندازه اجسام درست ثبت شده، و چون عکس نهایی از چندین عکس به هم چسبیده تشکیل شده، عکس نهایی ابعاد خیلی بزرگتری از یک عکس معمولی خواه داشت. این عکس نهایتاً به بیش از ۳۰ مگاپیکسل تبدیل شده است.

عکاسی پانوراما برای این سوژه بسیار خوب جواب داده، و دقیقاً برعکس بریدن (Crop) عکس بوده است، چرا که به جای اینکه عکس را کوچک کنیم آن را بزرگتر کرده ایم.

ابزار Photomerge در برنامه Photoshop Elements آنقدر تمیز این عکس ها را به هم متصل می کند که شما متوجه خط اتصال آنها نمی شوید. اما با توجه به هوشمندی بالای آن، شما باید در ابتدا به آن عکس های مناسبی بدهید.

این ابزار می تواند به راحتی اجزاء یک عکس را از هم تشخیص دهد آنها را در کنار هم به درستی بچیند و همچنین انحنا هایی که در گوشه های تصویر توسط لنز ایجاد می شود را اصلاح کند، اما اختلاف در شرایط نوری، فوکوس و تراز سفیدی عکس ها را شما باید تا حد امکان از بین ببرید و اگر می خواهید عکس پانورامای خیلی خوبی داشته باشید باید سعی کنید چنین اختلافاتی در عکس ها وجود نداشته باشد.

تعریف تور مجازی :

پس از تهیه یک عکس پانوراما و یا یک عکس کروی میتوان آن عکس را توسط نرم افزارهایی تبدیل به تور مجازی نمود تا به صورت زنده بتوان عکسها را دید . امروزه با توجه به پیشرفت های بسیاری که در تمامی زمینه ها صورت گرفته است ، انواع برنامه های نرم افزاری بوجود آمده که میتواند نیازهای گوناگون افراد را در این زمینه برطرف نماید . در زمینه عکاسی نیز از روزی که دوربین های دیجیتال پا به عرصه گذاشتند انواع نرم افزارهای کامپیوتری پیشرفته نیز برای رفع نیاز عکاسان بوجود آمده که از آن جمله میتوان به نرم افزارهایی اشاره نمود که عکسها را کنار هم چیده تا عکسی پانوراما بوجود بیاید این در حالی است که در گذشته برای این کار در لابراتوآرهای آنالوگ و بوسیله دستگاه آگراندیسمان عکسها کنار هم قرار گرفته و در کنار هم چاپ میشده که کاری بسیار دشوار بود . امروزه کافی است یک عکس پانورامای 360 درجه و یا کروی تهیه شود و آن را بوسیله یک نرم افزار تبدیل به یک تور مجازی نمود در حقیقت این برنامه ها شخص بیننده را به طور مجازی در مرکز فضای عکاسی شده قرار میدهد و فرد می تواند محیط اطراف را به گونه ای که گویی در همان فضا قرار گرفته ببیند و با توجه به امکانات فراوانی که این برنامه ها در اختیار ما میگذارند فرد میتواند تصویر را بچرخاند ، جلو برود ، عقب بیاید و به چپ و راست و پائین و بالا نگاه کند و به طور مجازی گشتی در فضای مورد نظر بزند و خود را در آن فضا تصور کند . علاوه بر آن امکاناتی چون قرار دادن تک عکسها در تور مجازی به همراه نوشته و اطلاعات لازم در هر موردی ، قرار دادن ویدئو در تصویر ، هدایت بیننده به فضاها و مکانهای دیگر ، قرار دادن فایل های صوتی در تصویر ، قرار دادن نقشه برای هدایت بیننده و حتی قرار دادن گوگل map و ( google earth ) در این برنامه ها وجود دارد

توییتر
گوگل +
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *