دوربین های گوناگون و تاثیر آنها در عکاسی صنعتی

در این مطلب قصد دارم تا تجربه خود را در کار کردن با دو برند معروف دوربین یعنب برند نیکون و برند کانن برای شما دوستان بازگو کنم شاید که برای تصمیم شما برای خرید دوربین برای عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی کمکی باشد هر چند کوچک .

دوربین های نیکون :

تقریبا حدود 8 سال با برند نیکون سر و کار داشتم و انواع پروژه های عکاسی صنعتی را با دوربین های نیکون انجام داده ام باید گفت تجربه شخصی من در این برند ( نام مدل خاصی را نمیبرم چرا که در هر حال بحث من نوع تصویر است ) به این صورت بود که در یک جمله میتوانم بگویم عکسی با نورپردازی متوسط را میتوانستم در فتوشاپ بسیار حرفه ای کرده و ادیت زیادی روی آن انجام دهم یعنی تصاویر در دوربین نیکون اجازه بیشتری را برای انجام دادن ادیت های زیاد بر روی خودشان میدهند و مخصوصا اینکه اگر فرمت عکس فرمت خام (raw) باشد شما دستتان برای ادیت کردن ها و اعمال انواع پلاگین بر روی عکس باز است به طور مثال بعد از ادیت رنگ و نور به راحتی چندین بار شارپن را بر روی تصویر میتوان به کار برد و تصویر را بهتر و بهتر کرد همچنین در چاپ سایز بزرگ عکس انعطاف بیشتری را از خود نشان میدهد . البته ناگفته نماند که کیفیت تصویر ارتباط زیادی به لنز شما نیز دارد ولی بحث من عکسی است که با یک لنز معمولی گرفته شده باشد . همچنین اشباح رنگها در دوربین نیکون بیشتر بوده و تصویر جذابیت بصری بیشتری دارد . میتوانم بگویم شاید نیکون بیشتر هوای کاربر خود را داشته و این اجازه را به شما میدهد تا اگر در مرحله عکاسی قصوری را داشتید بتوانبد در مرحله ادیت آنها را از بین ببرید .

دوربین های کانن :

اولین چیزی که میتوانم بگویم این است که زمانی که تصمیم گرفتم با برند کانن کار کنم این بود که باید حرفه ای تر فکر کنم . چرا که کانن به شما میگوید اگر حرفه ای هستی برو و مدل حرفه ای بخر بگذارید با یک مثال توضیح دهم : مثلا لنز های کیت نرمال نیکون از کیفیتی نرمال رو به بالا برخوردار است و شاید شما بتوانید یک پروژه عکاسی صنعتی را نیز با آن انجام دهید ولی لنز کیت نرمال روی دوربین کانن کیفیتی رو به پایین دارد و آنجاست که به شما میگوید اگر حرفه ای هستی برو و فلان لنز را برایم بخر ، از این مقوله که بگذریم بحث تصاویر ایجاد شده است خیلی راحت بگویم که اگر نورپردازی را خوب نمیدانید و یا میخواهید از فلش سرخود دوربین کانن استفاده نمایید زیاد به فکر این نباشید که در مرحله ادیت عکس را نجات دهید ( البته افراد حرفه ای این کار را میکنند ) چرا که با اندکی ادیت متوجه میشوید عکس در حال خراب شدن است و شاید مثلا اگر در عکسی که با برند نیکون گرفته شده 3 بار شارپن میزدید اینجا فقط یک بار میتوانید شارپن بزنید . بنابراین باید بگویم برند کانن تفاوت فاحشی را بین کاربر حرفه ای و آماتور قرار داده و میتوانم بگویم که اگر شما میخواهید حرفه ای فکر کنید شاید به سمت کانن بروید . نکته بعدی در جنس تصویر است گفتیم نیکون اشباح خوبی دارد و جذابیت ایجاد میکند من میگویم کانن هر آنچا هست را نشان میدهد و اغراق نمیکند مگر اینکه نورپردازی شما اغراق کند .

در نهایت باید بگویم برای دنیای حرفه ای برند نیست که مهم است بلکه عکاس است که مهم است و با توجه به اینکه با دو برند مطرح کار کرده ام باید بگویم در مدل های گوناگون و هم تراز در یک رده هستند و این شما هستید که به یک برند و دوربین هویت میبخشید چه بسیار عکاسانی که دوربین های آچنانی در دستشان است ولی عکسی که میبینید در حد یک عکاس آماتور است .

توییتر
گوگل +
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *